The Complete Upper is constructed of billet machined 7075-T6 aluminum with proprietary Extended aluminum hand guard w/ Magpul M-LOK mounting system and integrated upper/hand guard stainless steel anti-rotation pin. Its match grade 416R stainless steel barrel has polished crown/feed ramps, and is threaded. The upper also utilizes enhanced black nitride M16 BCG, lightweight forward assist, Radian Raptor-SD suppressor-optimized ambidextrous charging handle, and a direct impingement gas system.
RADN R0473 COMPL UPPER 16 223W FDE
$2,029.99
4 in stock
| Weight | 6.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.40 × 8.80 × 5.00 in |
| Twist | 1:8" |
| Sights | Optic Ready |
| Handguard Finish | Flat Dark Earth Cerakote |
| Caliber | 223 Wylde |
| FireArm | No |
| Barrel Material | 416R Stainless Steel |
| Handguards | Extended with Magpul M-LOK |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| Barrel Length | 16" |
| Receiver Finish | Flat Dark Earth Cerakote |
| Barrel Finish | Black |
| UPC | 817093024567 |
| MPN | R0473 |
| Brand | RADIAN WEAPONS |






Reviews
There are no reviews yet.