The Radical Firearms RF-10 rifle chambered in .308 Winchester uses billet 7075 T6 matching Upper and Lower receivers. The 15″ TMS low profile M-LOK rail is a free float system for increased accuracy, keeping your hands cool, and giving you plenty of room for accessories. Radical uses a 18″ 4150V QPQ treated barrel for accuracy and corrosion resistance. Regardless if you’re looking for a target rifle for the range or a Hunting rifle for running down a sounder of hogs the Radical Firearms RF-10 will not disappoint!
Radical Firearms RBR1030818 RF-10 308 Win 20+1 18″, Black, 15″ M-Lok Handguard, MFT Minimalist Stock/Engage Grip, RFT-MS Compensator
$928.99
25 in stock
| Weight | 11.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 47.80 × 9.40 × 4.50 in |
| Sights | Optic Ready |
| Muzzle | RF-MS Compensator |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Twist | 1:10" |
| Safety | Thumb |
| Capacity | 20+1 |
| FireArm | yes |
| Caliber | 308 Win |
| Stock Finish Group | Black |
| Barrel Length | 18" |
| Stock Description | 6 Position MFT Minimalist |
| Receiver Material | 7075-T6 Aluminum |
| Action | Semi-Auto |
| UPC | 814034020985 |
| MPN | RBR1030818 |
| Brand | Radical Firearms |






Reviews
There are no reviews yet.