The 1873 GW2 Sheriff features no ejector, case harden frame, blued barrel and cylinder and a walnut grip.
Pietta HF45CHS312NM 1873 Great Western II Sheriff 45 Colt (Long Colt) 6rd 3.50″ Blued Steel Barrel & Cylinder, Color Case Hardened Steel Frame, Walnut Grip, Exposed Hammer
$623.99
Out of stock
| Weight | 2.6200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.60 × 6.80 × 2.90 in |
| Capacity | 6rd |
| Barrel Length | 3.50" |
| Sights | Blade Front |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| FireArm | yes |
| Caliber | 45 Colt (Long Colt) |
| Hammer Style | Exposed |
| Barrel Finish | Blued |
| Cylinder Finish | Blued |
| Grips | Walnut |
| Action | SAO |
| Frame Description | Steel Frame |
| UPC | 641996212079 |
| MPN | HF45CHS312NM |
| Brand | PIETTA (EMF COMPANY INC) |






Reviews
There are no reviews yet.