The Great Western II “Liberty” has factory laser engraving on the barrel, cylinder and frame andUltra Ivory Grip with the Liberty Eagle laser engraved on it. This unique firearm is a “must have” for every collector or shooter of Western firearms. Manufactured by F.LLI Pietta.
Pietta GW9LLE312NMUI Great Western II Liberty 9mm Luger 6rd 3.50″ Blued Engraved Octagon Steel Barrel & Cylinder, Blued Engraved Steel Frame, Ultra Ivory w/Engraved Liberty Eagle Grip, Exposed Hammer
$797.99
3 in stock
| Weight | 3.0550 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.70 × 6.60 × 2.90 in |
| Caliber | 9mm Luger |
| Capacity | 6rd |
| Barrel Length | 3.50" |
| Sights | Blade Front |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Grips | Ultra Ivory w/Engraved Liberty Eagle |
| Cylinder Finish | Blued Engraved |
| Barrel Finish | Blued Engraved |
| Frame Description | Steel Frame |
| UPC | 641996200656 |
| MPN | GW9LLE312NMUI |
| Brand | PIETTA (EMF COMPANY INC) |






Reviews
There are no reviews yet.