Manufactured to Nosler’s strict quality standards, Trophy Grade ammunition uses Nosler Custom brass and Nosler bullets to attain optimum performance, no matter where your hunting trip takes you. Whether you want your ammunition loaded with AccuBond, Partition Ballistic Tip, or E-Tip, Nosler Trophy Grade Ammunition will have the right load for the right game.
Nosler 47118 Trophy Grade 7x57mmMauser 140gr Nosler AccuBond 20 Per Box/10 Case
$76.99
7 in stock
| Weight | 1.1700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.40 × 3.50 × 1.20 in |
| Casing Material | Brass |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Velocity | 2700 fps |
| Bullet Weight | 140 gr |
| Caliber | 7x57mm Mauser |
| Bullet Type | Nosler AccuBond |
| Muzzle Energy | 2265 ft lbs |
| Boxes Per Case | 10 |
| Application | Hunting |
| Rounds Per Box | 20 |
| UPC | 054041471183 |
| MPN | 47118 |
| Brand | Nosler |






Reviews
There are no reviews yet.