Nosler Ballistic Tip ammunition is loaded up front with the accurate and reliable, Nosler Ballistic Tip Bullet. Every bullet weight and muzzle velocity is optimized for maximum effectiveness on Deer, Antelope, and Hogs.
Nosler 40052 Ballistic Tip 6mmCreedmoor 95gr Spitzer Ballistic Tip 20 Per Box/10 Case
$48.99
Out of stock
| Weight | 0.9550 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.40 × 3.10 × 1.20 in |
| Caliber | 6mm Creedmoor |
| Casing Material | Brass |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Velocity | 3100 fps |
| Bullet Weight | 95 gr |
| Boxes Per Case | 10 |
| Muzzle Energy | 2027 ft lbs |
| Application | Hunting |
| Rounds Per Box | 20 |
| Bullet Type | Spitzer Ballistic Tip |
| UPC | 054041400527 |
| MPN | 40052 |
| Brand | Nosler |






Reviews
There are no reviews yet.