Squat and sturdy like it’s namesake dog, the NAA Pug is chambered in 22 Magnum, sports a 1″ ported barrel and is just 2.75″ tall. This stocky companion will deliver a bite even worse than his bark from the 5-shot cylinder. A slightly over-sized pebble-textured rubber grip enables the handler to keep a firm grip. Using the half-way notch cylinder, the hammer may rest safely and securely away from live or empty chambers without chance of accidental discharge.
North American Arms PUGTP Pug 22 WMR 5 rd 1″ Ported Barrel, Overall Stainless Finish, Black Polymer Grips
$438.99
6 in stock
| Weight | 2.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.00 × 7.00 × 2.50 in |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Capacity | 5rd |
| Sights | XS Tritium Dot |
| Frame Size | Compact |
| Barrel Length | 1" |
| Weight | 6.40 oz |
| Barrel Finish | Stainless |
| Cylinder Finish | Stainless |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Grips | Black Polymer |
| Action | SAO |
| OAL | 4.50" |
| Weight Range | 3 oz to 8.99 oz |
| Caliber | 22 WMR |
| Barrel Length Range | 1" to 1.99" |
| UPC | 744253002649 |
| MPN | PUGTP |
| Brand | NAA |






Reviews
There are no reviews yet.