NAA Super Companion Cap & Ball Kit contains-300-30 gr lead bullets; powder charge measure; bullet seater; 5 bullet nipples (installed in cylinder); allen wrench for bullet nipples; small padlock with NAA Logo; leather bullet pouch; replica Civil War era flap holster and extra cylinder w/bullet nipples installed.
North American Arms 22MCBK Super Companion Cap & Ball Kit Small Frame #11 Percussion 5 Shot, 1.63″ Stainless Steel Barrel, Cylinder & Frame, Rosewood Birdshead Grip, Exposed Hammer
$300.99
Out of stock
| Weight | 4.5500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.00 × 7.00 × 2.50 in |
| OAL | 5.13" |
| Grips | Rosewood Birdshead |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Barrel Length | 1.63" |
| Caliber | #11 Percussion |
| Barrel Finish | Stainless |
| Cylinder Finish | Stainless |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Action | SAO |
| Capacity | 5 |
| Weight | 7.20 oz |
| Weight Range | 3 oz to 8.99 oz |
| Barrel Length Range | 1" to 1.99" |
| Frame Size | Small |
| Sights | Half Moon |
| UPC | 744253000867 |
| MPN | 22MCBK |
| Brand | NAA |






Reviews
There are no reviews yet.