The Sheriff is a .22 caliber single-action revolver. Built on the frame of the popular Earl, the Sheriff has a slightly shorter 2.5″ barrel. The most characteristic trait of this model is the rectangular shaped cylinder pin, which lines perfectly and compliments the octagonal barrel.
North American Arms 1860250 1860 Sheriff 22 WMR Caliber with 2.50″ Barrel, 5rd Capacity Cylinder, Overall Stainless Steel Finish & Rosewood Boot Grip
$353.99
Out of stock
| Weight | 2.7950 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.00 × 7.00 × 2.50 in |
| Barrel Length | 2.50" |
| Weight | 7.70 oz |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Barrel Finish | Stainless |
| Cylinder Finish | Stainless |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Frame Description | Stainless Steel |
| Action | SAO |
| Capacity | 5 |
| Sights | Post Front |
| Grips | Rosewood Boot |
| Frame Size | Compact |
| Weight Range | 3 oz to 8.99 oz |
| Caliber | 22 WMR |
| OAL | 6.31" |
| UPC | 744253002380 |
| MPN | 1860250 |
| Brand | NAA |






Reviews
There are no reviews yet.