Mossberg’s SA-28 is an easy-handling semi-auto perfectly suited for wingshooting, competition, turkey, and recreational shooting. The gas system vents excess gases to aid in recoil reduction and helps eliminate stress on operating components. This All Purpose Field model has a synthetic buttstock and forend with a 14.5″ LOP, 26″ vent rib barrel with a matte blued metal finish, and a metal bead front sight. It includes Mossberg International’s Sport Set of (5) choke tubes.
Mossberg 75803 SA All Purpose Field 28 Gauge 2.75″ 4+1 26″ Vent Rib Barrel, Matte Blued Metal Finish, Synthetic Stock, 5 Chokes Included
$651.99
Out of stock
| Weight | 7.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.30 × 7.50 × 2.80 in |
| Gauge | 28 Gauge |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Chokes Included | 5 |
| Chamber | 2.75" |
| OAL | 44.75" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 26" |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Barrel Description | 26" Vent Rib |
| Choke Configuration | Sport-Set |
| Weight | 6.50 lbs |
| Sights | Bead Front |
| Action | Semi-Auto |
| Safety | Crossbolt |
| UPC | 884110758033 |
| MPN | 75803 |
| Brand | Mossberg |






Reviews
There are no reviews yet.