Mossberg’s SA-20 uses a smooth cycling, gas-operated system for a lightweight, soft-shooting 20 gauge shotgun perfect for both hunting and target shooting. This All-Purpose Field model has a black synthetic stock with a 14.25″ LOP, 26″ vent rib barrel with a matte blued metal finish, and a metal bead front sight. It includes Mossberg International’s Sport Set of (5) choke tubes.
Mossberg 75772 SA All Purpose Field Full Size 20 Gauge Semi-Auto 3″ 4+1 26″ Matte Blued Vent Rib Barrel, Matte Blued Steel Receiver, Black Synthetic Stock Right Hand
$616.99
Out of stock
| Weight | 8.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.50 × 7.30 × 2.80 in |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Gauge | 20 Gauge |
| Chokes Included | 5 |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 26" |
| Weight | 5.75 lbs |
| Sights | Bead |
| OAL | 44.50" |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Stock Description | Fixed |
| Receiver Description | Steel |
| Chamber | 3" |
| Choke Configuration | Sport-Set |
| Action | Semi-Auto |
| Safety | Crossbolt |
| Barrel Description | Vent Rib |
| UPC | 884110757722 |
| MPN | 75772 |
| Brand | Mossberg |






Reviews
There are no reviews yet.