This Mossberg 500 Youth Field/Deer Combo features a FLEX 4-Position Adjustable stock with a blued metal finish. This 20 gauge combo comes with two barrels: a 24″ fully rifled barrel with adjustable rifle sights and a 22″ vent rib barrel with dual bead sights. It is equipped with a 3″ chamber and includes an Accu-Set of choke tubes.
Mossberg 54330 500 Bantam Field/Deer 20 Gauge 5+1 22″ Vent Rib with Dual Bead Sights Barrel/24″ Fully Rifled with Adj Rifle Sights Barrel Blued Steel Rec Black 4 Position Flex Adjustable Stock
$612.99
25 in stock
| Weight | 11.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46.70 × 9.00 × 4.60 in |
| Gauge | 20 Gauge |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5+1 |
| Safety | Tang |
| Barrel Length | 22" |
| Stock Description | 4 Position Flex |
| OAL | 34.75"- 36.75" |
| Receiver Description | 4 Position Flex |
| Trigger | Vent Rib/Fully Rifled |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Hand | Right Hand |
| Action | Pump |
| Chamber | 3" |
| Choke Configuration | Accu-Set |
| Weight | 6.75 lbs |
| Sights | Dual Bead |
| Barrel Description | Vent Rib |
| UPC | 015813543309 |
| MPN | 54330 |
| Brand | Mossberg |






Reviews
There are no reviews yet.