The Mossberg 500 Field/Deer Combo features dual extractors, positive steel to steel lockup, twin action bars, and an anti-jam elevator ensure smooth operation. The top-mounted safety provides for ambidextrous operation. This 20 gauge 3″ shotgun combo comes with two barrels – a vent rib ported field barrel with dual beads and Accu-Set choke, and a ported fully rifled slug barrel with adjustable iron sights for deer. The metal and synthetic stock is finished in Mossy Oak Break-Up Country camouflage.
Mossberg 54183 500 Field/Deer 20 Gauge 5+1 3″ 26″ Vent Rib/24″ Slugster Barrels, Overall Mossy Oak Break-Up Country, Synthetic Stock, Includes Accu-Set Chokes
$619.99
Out of stock
| Weight | 11.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46.50 × 9.00 × 3.80 in |
| OAL | 45.50"- 43.50" |
| Receiver Description | Mossy Oak Break-Up Country Synthetic |
| Choke Configuration | Manual |
| Stock Description | Mossy Oak Break-Up Country |
| Weight | 7 lbs |
| Sights | Dual Bead/Adjustable Rifle |
| Trigger | Vent Rib Ported/Ported |
| Capacity | 5+1 |
| Barrel Length | 26" |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Action | Pump |
| Gauge | 20 Gauge |
| FireArm | yes |
| Safety | Ambidextrous Top Tang |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Chamber | 3" |
| Hand | Right |
| UPC | 015813541831 |
| MPN | 54183 |
| Brand | Mossberg |






Reviews
There are no reviews yet.