Mossberg 500 Combo for field and home features include dual extractors, steel-to-steel lockup, twin action bars and anti-jam elevator. Includes two blued barrels, a wood stock and dual bead/beaded sights. The field barrel is 28″ long, ported, has a vent rib and dual beads, while the home defense barrel is 18.5″ long, has a single bead and a cylinder bore.
Mossberg 54169 500 Field/Security 12 Gauge 5+1 3″ 28″ Vent Rib/18.5″ Security Barrels, Blued Metal Finish, Dual Extractors, Wood Pistol Grip Stock, Includes Accu-Set Chokes
$544.99
25 in stock
| Weight | 13.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 47.00 × 9.00 × 3.50 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Barrel Length | 18.50" |
| Capacity | 5+1 |
| Sights | Bead |
| Action | Pump |
| Weight | 7.50 lbs |
| OAL | 37.50" CB/48.50" VR |
| Trigger | Cylinder Bore/Vent Rib |
| Choke Configuration | Accu-Set |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Description | Fixed Pistol Grip |
| FireArm | yes |
| Safety | Ambidextrous Top Tang |
| Hand | Right Hand |
| Chamber | 3" |
| Receiver Description | Wood |
| Barrel Description | Vent Rib |
| UPC | 015813541695 |
| MPN | 54169 |
| Brand | Mossberg |






Reviews
There are no reviews yet.