For the ultimate in shooting flexibility, the 590S Series cycles 1.75,” 2.75,” or 3″ shells. Pick one shotshell length for specific shooting needs, or simultaneously load any combination of those shell lengths. The choice is yours with the 590S
Mossberg 51600 590S Shockwave 12 Gauge 10+1 18.50″ Matte Blued Black Fixed Raptor Birdshead Grip
$632.99
29 in stock
| Weight | 7.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.20 × 7.70 × 2.90 in |
| OAL | 30.75" |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Barrel Length | 18.50" |
| Capacity | 10+1 |
| FireArm | yes |
| Stock Type | Bead Front |
| Safety | Ambidextrous Top Tang |
| Action | Pump |
| Weight | 5.50 lbs |
| Stock Material | Synthetic |
| Stock Finish | Black |
| Sights | Bead Front |
| Metal Finish | Fixed Raptor Birdshead Grip |
| Caliber | 18.50" |
| Grips | 5.50 lbs |
| UPC | 015813516006 |
| MPN | 51600 |
| Brand | Mossberg |






Reviews
There are no reviews yet.