The BLS Mauser STG-44 is a historically accurate recreation of the iconic WW2 rifle. Featuring fully pressed metal construction, natural wood stock, adjustable rear sight, captive breech assembly, muzzle velocity 38 grains @ 1200 fps, 6 rifling grooves and a twist rate of 1:16″.
Mauser Rimfire 4440011CA STG-44 *CA Compliant Full Size 22 LR 10+1 16.50″ Black Barrel & Receiver, Natural Wood Fixed Stock
$484.99
1 in stock
| Weight | 12.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.90 × 10.30 × 4.00 in |
| Weight | 9.90 lbs |
| Stock Finish Group | Brown |
| Receiver Material | Steel |
| Barrel Length | 16.50" |
| Safety | Thumb |
| Capacity | 10+1 |
| FireArm | yes |
| Stock Description | Fixed |
| Sights | Adj Rear |
| OAL | 37.25" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Action | Semi-Auto |
| Weight Range | 9 lbs to 9.99 lbs |
| Twist | 1:16" |
| Caliber | 22 LR |
| UPC | 689585854620 |
| MPN | 4440011CA |






Reviews
There are no reviews yet.