The 1911 45 ACP with Knife has an 5-Inch Barrel, Stainless Steel Frame/Slide, Fixed Sights, White-Dot Front, Packaged with 1911 Fixed Blade Knife, 9.375-Inch long, 420 Stainless with G10 Gray and Green Grips and Kydex Sheath. Ships with two 8 round magazines.
Magnum Research DE1911GSS-K Desert Eagle 1911 w/ 1911 Fixed Blade Knife 45 ACP 8+1 5.01″ Stainless Steel Slide Matte Stainless Steel Black/Gray G10 Grip
$926.99
Out of stock
| Weight | 5.6700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.00 × 10.20 × 3.60 in |
| Safety | Extended Thumb |
| Action | Single Shot |
| Barrel Length | 5.01" |
| FireArm | yes |
| Frame Finish | Matte Stainless Steel |
| Caliber | 45 ACP |
| Capacity | 8+1 |
| Grips | Black/Gray G10 |
| UPC | 761226088691 |
| MPN | DE1911GSS-K |
| Brand | Magnum Research |






Reviews
There are no reviews yet.