Magnum Research’s Biggest Finest Revolver (BFR) is truly the biggest, finest revolver on the market today. Entirely manufactured in the US and like the legendary Desert Eagle pistol it is designed as a magnum from the ground up. The BFR is all stainless and has a precision grade barrel that delivers unmatched accuracy with lead or jacketed bullets. Choose your chambering and frame size and have your favorite gun dealer locate one of the BFRs for you.
Magnum Research BFR460SW10 BFR Long Cylinder Large Frame 460 S&W Mag 5 Shot, 10″ Brushed Stainless Steel Barrel, Cylinder & Frame, Black Rubber Grip, Exposed Hammer
$1,259.99
2 in stock
| Weight | 6.1850 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.50 × 9.60 × 3.00 in |
| Weight | 75.20 oz |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Includes | Weaver Scope Mount |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Caliber | 460 S&W Mag |
| Barrel Length Range | 10" to 10.99" |
| Barrel Finish | Brushed Stainless |
| Cylinder Finish | Brushed Stainless |
| OAL | 17.50" |
| Barrel Length | 10" |
| Weight Range | 64 oz to 79.99 oz |
| Frame Size | Large |
| Action | SAO |
| Capacity | 5 |
| Grips | Black Rubber |
| Sights | Fixed Front/Adj Rear |
| UPC | 761226037934 |
| MPN | BFR460SW10 |
| Brand | Magnum Research |






Reviews
There are no reviews yet.