Magnum Research’s Biggest Finest Revolver (BFR) is truly the biggest, finest revolver on the market today. Entirely manufactured in the US and like the legendary Desert Eagle pistol it is designed as a magnum from the ground up. The BFR is all stainless and has a precision grade barrel that delivers unmatched accuracy with lead or jacketed bullets.
Magnum Research BFR44MAG5B6 BFR Short Cylinder 44 Rem Mag 6 Shot, 5″ Brushed Stainless Steel Barrel, Cylinder & Frame, White Polymer Grip, Hammer Safety, Exposed Hammer
$1,409.99
Out of stock
| Weight | 4.8650 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.50 × 9.80 × 3.10 in |
| Grips | White Polymer |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Caliber | 44 Rem Mag |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Barrel Finish | Brushed Stainless |
| Cylinder Finish | Brushed Stainless |
| Sights | Black Fixed Front/Adj Rear |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Action | SAO |
| Weight Range | 3 lbs to 3.99 lbs |
| Barrel Length | 5" |
| UPC | 761226090069 |
| MPN | BFR44MAG5B6 |
| Brand | Magnum Research |






Reviews
There are no reviews yet.