MRI’s Big Frame Revolver is the biggest revolver on the market today. Entirely manufactured in the USA and like the legendary Desert Eagle pistol it is designed as a magnum from the ground up. The BFR is all stainless and has a cut rifled barrel that delivers unmatched accuracy with lead or jacketed bullets. Includes Hogue grips, LPA rear sights and scope mount
Magnum Research BFR30306 BFR 30-30 Win 6rd 10″ Stainless Rifled Steel Barrel, Brushed Stainless Cylinder, Stainless Steel Frame, Black Hogue Rubber Grip, Exposed Hammer
$1,259.99
1 in stock
| Weight | 6.6550 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.60 × 9.80 × 3.00 in |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Capacity | 6rd |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| OAL | 17.50" |
| Weight | 5.30 lbs |
| Barrel Finish | Stainless |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Barrel Length Range | 10" to 10.99" |
| Cylinder Finish | Brushed Stainless |
| Grips | Black Hogue Rubber |
| Frame Size | Extra Large |
| Barrel Length | 10" |
| Action | SAO |
| Sights | Fixed Front/Adj Rear |
| Caliber | 30-30 Win |
| UPC | 761226090229 |
| MPN | BFR30306 |
| Brand | Magnum Research |






Reviews
There are no reviews yet.