The K6s DA/SA is next evolution of the Kimber revolver product line that takes the acclaimed K6s system and outfits it with a double and single action trigger mechanism. The platform maintains the benefits of the original K6s such as the outstanding double action trigger pull, compact envelope, and six shot capacity but with the added advantage of a single action trigger. The 4″ Target model features an extended grip for superior comfort and a target adjustable rear sight for pinpoint accuracy with any loading
Kimber Mfg, Inc 3700621 K6S Target DA/SA 357 Mag 6 Shot 4″ Brushed Stainless Steel Barrel & Cylinder, Brushed Stainless Stainless Steel Frame, Diamond Checkering Grip
$1,205.99
Out of stock
| Weight | 3.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.60 × 10.10 × 3.50 in |
| Weight Range | 24.40 to 29 oz |
| Caliber | 357 Mag |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| OAL | 8.62" |
| Barrel Length | 4" |
| Cylinder Finish | Stainless |
| FireArm | yes |
| Capacity | 6 |
| Action | DA/SA |
| Barrel Finish | Brushed Stainless |
| Grips | Diamond Checkering |
| Weight | 1.81 lbs |
| Sights | Compact Target Adjustable |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| UPC | 669278376219 |
| MPN | 3700621 |
| Brand | KIMBER MFG.,INC |






Reviews
There are no reviews yet.