Based on the worlds lightest production 6-shot .357 Magnum revolver platform, the DC (Deep Cover) features superior ergonomics, smooth match-grade trigger, black DLC finish, G10 grips and tritium night sights.
Kimber Mfg, Inc 3400012CA K6S DC *CA Compliant DAO 357 Mag 6 Shot 2″ Brushed Black DLC Stainless Steel Barrel & Cylinder, Black DLC Brushed Stainless Steel Frame, G10 Grip, Concealed Hammer
$1,392.99
Out of stock
| Weight | 2.3950 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.50 × 7.10 × 2.30 in |
| Grips | G10 |
| Caliber | 357 Mag |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Action | DAO |
| Barrel Finish | Brushed Black DLC |
| Sights | Night |
| Weight | 23 oz |
| OAL | 6.62" |
| Weight Range | 19.80 oz to 24.40 oz |
| Barrel Length | 2" |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Cylinder Finish | Stainless |
| FireArm | yes |
| Capacity | 6 |
| Hammer Style | Concealed |
| UPC | 669278940120 |
| MPN | 3400012CA |
| Brand | KIMBER MFG.,INC |






Reviews
There are no reviews yet.