The RAPIDE boasts performance enhancing features such as stepped cocking serrations, slide lightening cuts for faster return to battery, DLC black threaded barrel for extreme durability, flush fitting extended magwell, V-Cut match grade trigger, KimPro II black finish steel frame steel frame with picatinny rail, as well as white dot sights with a rear optic cover plate featuring a built in rear sight and red G10 Grips, finished with KimProII for additional resistance to chemicals, moisture, salt and UV light.
Kimber Mfg.,inc 3000439 Rapide Heat OR TFS 9mm 9+1 5.50″ Stainless Steel Slide Kimpro II Black G10 Grip
$1,758.99
Out of stock
| Weight | 4.5200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.60 × 10.20 × 3.50 in |
| Caliber | 9mm Luger |
| FireArm | yes |
| Capacity | 9+1 |
| Barrel Length | 5.50" |
| Slide Description | Lightening Cut/Optic Ready/Serrated |
| Frame Finish | Kimpro II Black |
| Grips | Red G10 |
| Action | Semi-Auto |
| UPC | 669278304397 |
| MPN | 3000439 |
| Brand | KIMBER MFG.,INC |






Reviews
There are no reviews yet.