The Kahr P380 pistol is constructed with a polymer frame and a matte stainless slide with textured polymer grips. The frame features molded 4140 steel inserts in the front and back for added rigidity and strength. It has a match grade barrel and tritium night sights. Includes three magazines.
Kahr Arms KP38233N P *CA Compliant 380 ACP Caliber with 2.53″ Barrel, 6+1 Capacity, Black Finish Frame, Serrated Matte Stainless Steel Slide, Textured Polymer Grip & TruGlo Night Sights
$502.99
Out of stock
| Weight | 1.8850 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.00 × 9.50 × 2.90 in |
| Caliber | 380 ACP |
| Weight Range | 9.00 oz to 15.99 oz |
| Capacity | 6+1 |
| Weight | 9.97 oz |
| Barrel Length | 2.53" |
| Safety | Loaded Chamber Indicator |
| Action | DAO |
| Barrel Type | Match Grade |
| FireArm | yes |
| Slide Description | Serrated |
| Frame Material | Polymer |
| Frame Finish | Black |
| Grips | Black Textured Polymer |
| Barrel Length Range | 2.00" to 2.99" |
| Sight Configuration | TruGlo Night Sights |
| Sight Style | Night |
| UPC | 602686168595 |
| MPN | KP38233N |
| Brand | Kahr Arms |






Reviews
There are no reviews yet.