The Howa MiniAction Rifle is the perfect platform for an accurate and affordable bolt-action gun. With precision in mind, every Howa bolt action rifle is equipped with exacting tolerances and constructed with superior materials. From the cold-hammer-forged barrel, to the firing pin and bolt, Howa builds rifles dedicated to accuracy. Includes Game Pro 4-16×44 scope.
Howa HMA70622FY M1500 Mini Action Full Size 6.5 Grendel 5+1 20″ Yote Camo Dip Threaded Barrel, Steel Receiver Drilled & Tapped, Fixed HTI Yote Synthetic Stock, Nikko Stirling GamePro 4-12x40mm
$871.99
Out of stock
| Weight | 14.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48.00 × 10.50 × 4.50 in |
| Barrel Description | Heavy |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Barrel Length | 20" |
| Capacity | 5+1 |
| OAL | 40.75" |
| Metal Finish Group | Digital Camouflage |
| Muzzle | Threaded |
| Stock Description | Fixed HTI |
| Weight | 6.60 lbs |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Caliber | 6.5 Grendel |
| Twist | 1:8" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Receiver Material | Steel |
| Safety | 3-Position |
| FireArm | yes |
| Action | Bolt |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| Trigger | Two-Stage Match |
| UPC | 682146397512 |
| MPN | HMA70622FY |
| Brand | Howa |






Reviews
There are no reviews yet.