The Howa HS Carbon Fiber offerings are a precision blend of performance components unified as one. It features a thread capped, carbon wrapped Howa barreled action fitted into the HS Precision full aluminum bed stock.
Howa HGCF65CKAC M1500 HS Precision 6.5 Creedmoor 5+1 24″ Threaded Carbon Fiber Barrel, Black Rec, Kryptek Altitude HS Precision Stock
$1,308.99
Out of stock
| Weight | 9.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46.00 × 10.10 × 4.00 in |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Receiver Material | Steel |
| Stock Description | Fixed HS Precision |
| Barrel Length | 24" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5+1 |
| Action | Bolt |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Caliber | 6.5 Creedmoor |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Barrel Description | Carbon Fiber |
| Muzzle | Threaded |
| Weight | 7.80 lbs |
| OAL | 43" |
| UPC | 682146878035 |
| MPN | HGCF65CKAC |
| Brand | Howa |






Reviews
There are no reviews yet.