The Howa Carbon Elevate series is tough and lightweight at the same time while delivering the Howa accuracy you have become accustom to along with great features such as a Limbsaver butt pad and patented ACCUBLOCK lug bed.
Howa HCE6ARCGRN 1500 Carbon Elevate 6mm ARC 20″ Carbon Fiber Wrapped Threaded Barrel, Black Drilled & Tapped Steel Receiver, Fixed Stocky’s OD Green w/Black Webbing Synthetic Stock, Right Hand
$1,754.99
2 in stock
| Weight | 6.1600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.50 × 7.20 × 2.70 in |
| Twist | 1:8" |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Barrel Length | 20" |
| Stock Description | Fixed Stocky's |
| Receiver Material | Steel |
| FireArm | yes |
| Action | Bolt |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| Barrel Description | Threaded |
| Stock Finish Group | Green |
| Caliber | 6mm ARC |
| Trigger | Two Stage Match |
| UPC | 682146887402 |
| MPN | HCE6ARCGRN |
| Brand | Howa |






Reviews
There are no reviews yet.