The V-MAX bullet delivers high ballistic coefficients, wind-defying trajectories, and tack-driving accuracy at all practical ranges. The gilding metal jacket, designed lead core and polymer tip combine to initiate expansion from the inside out and cause rapid fragmentation of the V-MAX bullet. The brass is chosen to ensure that it meets high Hornady standards for reliable feeding, corrosion resistance, proper hardness, and the ability to withstand maximum chamber pressures.
Hornady 81393 Varmint Express 6mmCreedmoor 87gr Hornady V Max 20 Per Box/10 Case
$30.99
Out of stock
| Weight | 0.8850 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.30 × 2.90 × 1.20 in |
| Caliber | 6mm Creedmoor |
| Bullet Type | Hornady V Max |
| Muzzle Energy | 1990 ft lbs |
| Casing Material | Brass |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Velocity | 3210 fps |
| Bullet Weight | 87 gr |
| Boxes Per Case | 10 |
| Application | Hunting |
| Rounds Per Box | 20 |
| UPC | 090255813937 |
| MPN | 81393 |
| Brand | Hornady |






Reviews
There are no reviews yet.