Hi-Point’s 4095TS 40 S&W carbine has an all-weather, polymer skeletonized stock with an internal recoil buffer, multiple Weaver-style rails, a sling, swivels, and scope base. It has a quick on/off thumb safety, grip-mounted clip release, last round lock open feature, and fully adjustable sights (post front, peep rear). The 4095TS carbine has a 17.5″ barrel for an OAL of 32″. Hi-Point produces affordable, American-made firearms featuring 100% American parts and assembly. Hi-Point carbines are +P rated and accept all factory ammunition. This model has a black stock with black metal finish and includes a 10-round magazine. (The mag is interchangeable with JCHP40 handgun)
Hi-Point 4095TSNTB 4095TS Carbine 40 S&W Caliber with 17.50″ Barrel, 10+1 Capacity, Black Metal Finish, Black All Weather Molded Stock & Polymer Grip Right Hand
$344.99
3 in stock
| Weight | 8.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.50 × 9.00 × 2.50 in |
| Safety | Manual Thumb |
| Barrel Length Range | 17" to 17.99" |
| Weight | 7 lbs |
| Receiver Material | Steel |
| Capacity | 10+1 |
| Stock Description | All Weather Molded |
| FireArm | yes |
| Sights | Adjustable Post Front/Peep Rear |
| Muzzle | No Muzzle Device |
| OAL | 32" |
| Barrel Length | 17.50" |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Hand | Right |
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 40 S&W |
| UPC | 752334900517 |
| MPN | 4095TSNTB |
| Brand | Hi-Point |






Reviews
There are no reviews yet.