Hi-Points 1095TS Edge is ideal for home defense, large or small game hunting, and range time fun. It features an all-weather, polymer skeletonized stock with an internal recoil buffer and raised soft rubber cheek-piece. The 1095TS Edge also utilizes a .57×28 threaded barrel and flat black receiver with Weaver style rail, fully adjustable sights, and scope base. This model has a Realtree Edge metal finish.
Hi-Point 1095TSEDGE 1095TS Edge 10mm Auto 10+1 17.50″ Threaded Barrel, Realtree Edge Metal Finish, Realtree Edge Fixed Skeletonized Stock, Real Tree Edge Polymer Grip
$356.99
3 in stock
| Weight | 9.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.00 × 8.20 × 2.40 in |
| Barrel Length Range | 17" to 17.99" |
| Weight | 7 lbs |
| Receiver Material | Steel |
| Metal Finish | Realtree Edge |
| Safety | Thumb |
| Capacity | 10+1 |
| FireArm | yes |
| Metal Finish Group | Natural Camouflage |
| Sights | Adj Post Front/Peep Rear |
| Stock Description | Skeletonized |
| OAL | 32" |
| Barrel Length | 17.50" |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Barrel Description | Threaded |
| Muzzle | Threaded |
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 10mm Auto |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| UPC | 752334900111 |
| MPN | 1095TSEDGE |
| Brand | Hi-Point |






Reviews
There are no reviews yet.