For making tin cans dance in the backyard, pinging steel, or controlling pests and varmints around the farm, nothing beats the low-cost, high-adrenaline thrill of a single-action rimfire revolver. The Heritage Rough Rider handgun features the same classic profile and precision action as their big-bore counterparts.
Heritage Mfg SRR22V4 Rough Rider 22 LR 6 Shot 4.75″ Sabre Sand Cerakote Steel Barrel, Sabre Sand Cerakote Steel Frame, Black Satin Cylinder, Black Polymer Grip, Hammer/Thumb Safety, Exposed Hammer
$232.99
Out of stock
| Weight | 2.5500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.50 × 5.30 × 1.80 in |
| Weight | 30.10 oz |
| Barrel Finish | Sabre Sand Cerakote |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Grips | Black Polymer |
| Action | SAO |
| Cylinder Finish | Black Satin |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Frame Description | Steel Frame |
| Sights | Fixed Front/Notched Rear |
| Barrel Length | 4.75" |
| Caliber | 22 LR |
| OAL | 10.03" |
| UPC | 727962708330 |
| MPN | SRR22V4 |
| Brand | Heritage Mfg |






Reviews
There are no reviews yet.