The Rough Rider maintains much of the look and feel of the Legendary Single Action Army Revolver, only in a scaled down version. Chambered for the .22 LR and .22 Magnum cartridges. The Rough Rider’s cylinder lock up is tight and the perfect timing of the action makes for a handgun that will put its shots where you want ’em. The machined barrel is micro-threaded and inserted into the frame for the optimal barrel/cylinder gap to give you maximum ammunition performance. A hammer block in the recoil shield provides extra protection and has a red dot indicator that lets you know when the gun is ready for action.
Heritage Mfg RR22MCH6 Rough Rider 22 LR/22 WMR 6 Shot, 6.50″ Black Steel Barrel & Cylinder, Simulated Case Hardened Zinc Alloy Frame, Camo Laminate Grip, Hammer/Thumb Safety, Exposed Hammer
$195.99
Out of stock
| Weight | 3.1250 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.50 × 5.60 × 1.80 in |
| Grips | Camo Laminate |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Barrel Length Range | 6" to 6.99" |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Action | SAO |
| Weight | 30.60 oz |
| Frame Size | Standard |
| Includes | Cylinder |
| OAL | 11.78" |
| Barrel Finish | Black |
| Cylinder Finish | Black |
| Sights | Fixed Front/Notched Rear |
| Barrel Length | 6.50" |
| Frame Description | Zinc Alloy Frame |
| Caliber | 22 LR |
| UPC | 727962503805 |
| MPN | RR22MCH6 |
| Brand | Heritage Mfg |






Reviews
There are no reviews yet.