The Rough Rider maintains much of the look and feel of the Legendary Single Action Army Revolver, only in a scaled down version. Chambered for the .22 LR and .22 Magnum cartridges. The Rough Rider’s cylinder lock up is tight and the perfect timing of the action makes for a handgun that will put its shots where you want ’em. The machined barrel is micro-threaded and inserted into the frame for the optimal barrel/cylinder gap to give you maximum ammunition performance. A hammer block in the recoil shield provides extra protection and has a red dot indicator that lets you know when the gun is ready for action.
Heritage Mfg RR22MB9 Rough Rider 22 LR/22 WMR 6 Shot, 9″ Black Steel Barrel, Black Zinc Alloy Frame, Black Cylinder, Cocobolo Grip, Exposed Hammer
$156.99
8 in stock
| Weight | 3.3950 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.50 × 7.50 × 1.90 in |
| Barrel Length Range | 9" to 9.99" |
| Barrel Length | 9" |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Action | SAO |
| OAL | 14.29" |
| Weight | 33.40 oz |
| Frame Size | Standard |
| Includes | Cylinder |
| Barrel Finish | Black |
| Cylinder Finish | Black |
| Sights | Fixed Front/Notched Rear |
| Frame Description | Zinc Alloy Frame |
| Caliber | 22 LR |
| Grips | Cocobolo |
| UPC | 727962500415 |
| MPN | RR22MB9 |
| Brand | Heritage Mfg |






Reviews
There are no reviews yet.