The Rough Rider maintains much of the look and feel of the Legendary Single Action Army Revolver, only in a scaled down version. Chambered for the .22 LR and .22 Magnum cartridges. The Rough Rider’s cylinder lock up is tight and the perfect timing of the action makes for a handgun that will put its shots where you want ’em. The machined barrel is micro-threaded and inserted into the frame for the optimal barrel/cylinder gap to give you maximum ammunition performance. A hammer block in the recoil shield provides extra protection and has a red dot indicator that lets you know when the gun is ready for action.
Heritage Mfg RR22MB3BHPNK Rough Rider 22 LR/22 WMR 6 Shot, 3.50″ Black Steel Barrel, Black Zinc Alloy Frame, Black Cylinder, Pink Pearl Grip, Hammer/Thumb Safety, Exposed Hammer
$186.99
Out of stock
| Weight | 2.8100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.40 × 5.50 × 1.80 in |
| OAL | 8.78" |
| Grips | Pink Pearl |
| Weight | 28 oz |
| Barrel Length | 3.50" |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Action | SAO |
| Frame Size | Standard |
| Includes | Cylinder |
| Barrel Finish | Black |
| Cylinder Finish | Black |
| Sights | Fixed Front/Notched Rear |
| Frame Description | Zinc Alloy Frame |
| Caliber | 22 LR |
| UPC | 727962500149 |
| MPN | RR22MB3BHPNK |
| Brand | Heritage Mfg |






Reviews
There are no reviews yet.