The Heritage Rough Rider Independence Day handgun features the same classic profile and precision action as its big-bore counterpart. Features custom designed grip with US Flag/soldier; US Flag engraved on cylinder; fixed front sight, notch rear sight; alloy frame and manual safety.
Heritage Mfg RR22B6ECSS Rough Rider Independence Day 22 LR 6 Shot 6.50″ Black Oxide Barrel & Frame, Black Oxide w/Engraved US Flag Cylinder, Custom Designed US Flag w/Soldier Grips
$164.99
Out of stock
| Weight | 2.6050 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.40 × 5.60 × 1.80 in |
| Cylinder Finish | Black Oxide w/Engraved US Flag |
| Grips | US Flag w/Soldier |
| Barrel Finish | Black Oxide |
| Caliber | 22 LR |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Barrel Length Range | 6" to 6.99" |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Action | SAO |
| Weight | 32.03 oz |
| OAL | 11.78" |
| Sights | Fixed Front/Notched Rear |
| Barrel Length | 6.50" |
| Frame Description | Zinc Alloy Frame |
| UPC | 727962708873 |
| MPN | RR22B6ECSS |
| Brand | Heritage Mfg |






Reviews
There are no reviews yet.