A symbol of American Pride, this unique Henry Trucker’s Tribute Edition is a testament to America’s appreciation for truckers and their families. This rifle features a traditional octagonal barrel, outfitted with classic fully adjustable buckhorn sights. On the right side of the rifle is an image of an eastbound 18-wheeler moving commodities across the country and the left side features a convoy of trucks heading west. Heidi Roos hand engraved the 24K gold banners that read Truckers Move America and Bound for Glory respectively. The .22 LR’s tubular magazine holds 16 rounds of .22LR and 21 rounds of short. Rifles come drilled/tapped for easy scope mount installation and include a brasslite barrel band.
Henry H004TT Golden Boy Trucker’s Tribute 22 Short, 22 Long or 22 LR Caliber with 16 LR/21 Short Capacity, 20″ Blued Barrel, Nickel-Plated Metal Finish & American Walnut Stock Right Hand (Full Size)
$1,107.99
4 in stock
| Weight | 7.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.00 × 6.50 × 1.80 in |
| Trigger | Standard |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Muzzle | Target Crown |
| Stock Description | American Walnut |
| Barrel Length | 20" |
| Action | Lever |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Caliber | 22 Short |
| FireArm | yes |
| OAL | 38.50" |
| Capacity | 16 LR/21 Short |
| Metal Finish | Nickel Receiver/Blued Barrel |
| Hand | Right Hand |
| Metal Finish Group | Silver/Gray |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Sights | Brass Bead Front/Adj Semi-Buckhorn Rear |
| Barrel Description | Octagon |
| Twist | 1:16" |
| Weight | 6.75 lbs |
| Safety | Hammer |
| UPC | 619835016232 |
| MPN | H004TT |
| Brand | Henry |






Reviews
There are no reviews yet.