Henry’s Mare’s Leg lever action pistol is a cut-down, modified version of the repeating rifle and can be holstered like a pistol but fired with the speed of a lever-action rifle. The handcrafted American Walnut stock is cut to the exact specification and the large loop lever, coupled with the legendary crisp Henry action, makes it easy for you to enjoy those rapid-fire repeating shots. Capacity of 10 LR & 16 Short
Henry H001ML Mare’s Leg 22 S/L/LR, 12.88″ Round Steel Barrel/Fixed American Walnut Stock/
$478.99
25 in stock
| Weight | 5.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.50 × 7.00 × 2.20 in |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |
| Action | Lever |
| Capacity | 16 |
| Caliber | 22 S/L/LR |
| Frame Finish | Black/Blued |
| Barrel Length | 12.88" |
| Sight Configuration | Hooded Front, Adjustable Rear |
| Weight | 4.45 lbs |
| Frame Material | Wood |
| Barrel Type | 25" |
| Slide Description | Satin |
| Case Type | American Walnut |
| FireArm | yes |
| Barrel Length Range | 12" to 12.99" |
| Grips | Walnut |
| Safety | Hammer Block |
| UPC | 619835011039 |
| MPN | H001ML |
| Brand | Henry |






Reviews
There are no reviews yet.