The design of the GForce One operating system produces unmatched functionality and reliability. The Gforce One comes with two plugs and its made to handle 3″ magnum shells, as well as light 1oz field loads. With our inertia operating system the GForce One features an oversized charging handle, safety and bolt release button; stainless steel recoil spring; Benelli Crio choke thread pattern and includes five extended chokes. The GForce One has a 3+1 capacity. It also comes with a 10+1 magazine tube extension kit just so you’re ready for the spring snow goose seasons. Includes magazine tube extension and 5 factory chokes- cylinder, improved cylinder, modified, improved modified and full.
Gforce Arms GFONE1228MF One Full Size 12 Gauge Semi-Auto 3″ 3+1/10+1 28″ Flat Dark Earth Vent Rib Barrel, Flat Dark Earth Receiver, Fixed Flat Dark Earth Cerakote Synthetic Stock
$669.00
Out of stock
| Weight | 9.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.20 × 7.40 × 3.10 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 28" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 10+1 |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Weight | 7.18 lbs |
| OAL | 50" |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Chokes Included | C,F,IC,IM,M |
| Chamber | 3" |
| Action | Semi-Auto |
| Choke Configuration | Benelli Crio Plus |
| Sights | HiViz Fiber Optic Front |
| Safety | Crossbolt |
| Barrel Description | Vent Rib |
| UPC | 643477864647 |
| MPN | GFONE1228MF |
| Brand | GFORCE ARMS |






Reviews
There are no reviews yet.