Fort Scott Munitions TUI ammo is a match-grade bullet made of solid copper and engineered to Tumble Upon Impact providing devastating stopping power. While designed as precision ammo for rifle hunters, Fort Scott’s multi-patented TUI technology also makes them ideal rounds for home and self-defense or law enforcement.
Fort Scott Munitions 556062SBV1 Tumble Upon Impact (TUI) 5.56x45mmNATO 62gr Solid Brass Spun 20 Per Box/25 Case
$26.99
Out of stock
| Weight | 0.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.10 × 2.40 × 1.40 in |
| Muzzle Velocity | 3200 fps |
| Casing Material | Brass |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Energy | 1410 ft lbs |
| Bullet Type | Solid Brass Spun |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Boxes Per Case | 25 |
| Rounds Per Box | 20 |
| Application | Defense/Hunting |
| Bullet Weight | 62 gr |
| UPC | 758381721167 |
| MPN | 556062SBV1 |
| Brand | FORT SCOTT MUNITIONS |






Reviews
There are no reviews yet.