Three Gun Match is an explosive sport where shooters compete with 3 different guns: pistol, rifle and shotgun. During shotgun exercises, reloading speed and skill is key to victory, this is why the main feature of Fiocchi 3 Gun Match line of 12 gauge ammunition is a firm, radiused crimp that allows fast and consistent speed loading. Fiocchi 3-Gun Match was developed in cooperation with Top Shooter Jerry Miculek known for his 20 world speed shooting records.
Fiocchi 12BK3G00 3-Gun Match Legacy Series 12Gauge 2.75″ 9Pellets 00Buck Shot 10 Per Box/25 Case
$14.99
85 in stock
| Weight | 0.8150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.10 × 2.60 × 1.90 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Length | 2.75" |
| Application | Target Shooting |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Rounds Per Box | 10 |
| Shot Size | 00 Buck |
| Ounces | 9 Pellets |
| Boxes Per Case | 25 |
| Muzzle Velocity | 1250 fps |
| UPC | 762344711461 |
| MPN | 12BK3G00 |
| Brand | Fiocchi |






Reviews
There are no reviews yet.