The Carbon Rogue from Fierce is a lightweight accurate rifle. The Rogue is the combination of the reliable Fierce 2-Lug stainless steel action with a sleek lightweight Rogue stock. Features include an integral bipod rail; 70 degree bolt throw; spiral fluted bolt; Bix’n Andy Dakota adjustable trigger; QD flush cup mounts; Fierce C3 Carbon match grade, hand lapped barrel and a Carbon Fiber Rogue stock with an LR negative comb design.
FIERCE ROG300WIN22BRSLH CBRG LH 300WN 22 SB/SNORA
$2,150.99
Out of stock
| Weight | 9.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52.20 × 8.50 × 3.70 in |
| Stock Description | Fierce Rogue |
| Trigger | Adjustable Bix'N Andy Dakota |
| Barrel Description | Hand Lapped/Match Grade Threaded |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Capacity | 3+1 |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Twist | 1:9" |
| Receiver Material | Steel |
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 22" |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Hand | Left Hand |
| Caliber | 300 Win |
| Safety | Lever |
| Action | Bolt Short Action |
| Muzzle | Radial Muzzle Brake |
| Weight | 5.80 lbs |
| UPC | 853418903285 |
| MPN | ROG300WIN22BRSLH |
| Brand | FIERCE FIREARMS |






Reviews
There are no reviews yet.