The TWISTED RIVAL XP is the ideal choice for hardcore hunters that prefer a traditional steel barrel. This rifle features the deadly combination of Precision Machining, C3 Carbon technology and high level performance. We have loaded this lightweight rifle with high-end components and features. UPDATES include: Adjustable comb stock and Dropbox magazine. TWISTED RIVAL FEATURES: STAINLESS STEEL Fierce Dual-Lug action, 70 degree bolt throw, unobstructed bolt cycle when shooting with an oversized scope, Precision cut raceways, tightest machined tolerances for accuracy and lock up, 2-Position Safety, BIXN ANDY trigger, match grade adjustable trigger (1-3 lbs.), Drop Box Magazine, Twisted flute barrel, Match grade, hand lapped, Radial muzzlebrake (stainless steel) included, 1/2 MOA Accuracy Guarantee, C3 Carbon Rival stock, Vertical palm swell pistol grip, high negative comb cheekpiece + ADJUSTABLE COMB, Integral pic rail for bipod attachment, Solid carbon bedding system
FIERCE FRXP7PRC24TP TWRIVLXP 7PRC 24 3 TNG/PH
$2,150.00
Out of stock
| Weight | 9.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52.40 × 8.60 × 3.70 in |
| Caliber | 7mm PRC |
| Stock Description | Fierce Tech C3 w/Adj Cheek Piece |
| Barrel Description | Match Grade Steel |
| Twist | 1:8" |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Capacity | 3+1 |
| Receiver Material | Steel |
| Barrel Length | 24" |
| FireArm | yes |
| Action | Bolt |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Hand | Right Hand |
| Trigger | Adjustable Bix'N Andy |
| Safety | 2 Position Lever |
| Muzzle | Radial Muzzle Brake |
| UPC | 853418911181 |
| MPN | FRXP7PRC24TP |
| Brand | FIERCE FIREARMS |






Reviews
There are no reviews yet.