The CT Rogue from Fierce is a lightweight accurate rifle. Featuring 2-Lug Titanium action; 70 degree bolt throw; spiral fluted bolt; Bix’N Andy Dakota adjustable trigger; QD flush cup mounts; hand lapped, 5/8″x24 threaded barrel and a Carbon Fiber Rogue stock with an LR negative comb design. Includes radial muzzle brake.
Fierce Firearms TROG7MMBC20BS CT Rogue 7mm BC 20″ Black Cerakote C3 Carbon Fiber Threaded Barrel, Black Cerakote Drilled & Tapped Titanium Receiver, LR Negative Comb Carbon Fiber Stock
$2,350.99
Out of stock
| Weight | 7.6200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52.00 × 8.00 × 4.00 in |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Stock Description | LR Negative Comb |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Trigger | Adj Bix'N Andy Dakota |
| Barrel Length | 20" |
| FireArm | yes |
| Action | Bolt |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| Receiver Material | Titanium |
| Barrel Description | C3 Carbon Fiber Threaded |
| Safety | 2 Position Lever |
| Muzzle | Radial Muzzle Brake |
| Caliber | 7mm BC |
| UPC | 853418400265 |
| MPN | TROG7MMBC20BS |
| Brand | FIERCE FIREARMS |






Reviews
There are no reviews yet.