New Shorty shotshells offer similar patterns, energy and accuracy as full-size counterparts. Now available in 8 shot, 4 buck and rifled slug loads perfect for fun at the range.
Federal SH1294B Shorty 12Gauge 1.75″ 15/16oz 4BuckShot 15Pellets 10 Per Box/10 Case
$10.99
514 in stock
| Weight | 0.6600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.20 × 1.90 × 1.80 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Ounces | 15/16 oz |
| Shot Type | Buckshot |
| Rounds Per Box | 10 |
| Length | 1.75" |
| Application | Sport Shooting |
| Muzzle Velocity | 1200 fps |
| Shot Size | 4 Buck |
| Boxes Per Case | 10 |
| UPC | 604544651430 |
| MPN | SH1294B |
| Brand | Federal |






Reviews
There are no reviews yet.