The Personal Defense buckshot offers excellent home and personal defense patterns, high-energy delivery, and special brass heads to ensure smooth extraction.
Federal PD413JGE000 Premium Personal Defense 410Gauge 3″ 5Pellets 000BuckShot 20 Per Box/10 Case
$21.99
1069 in stock
| Weight | 1.2750 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.20 × 3.10 × 2.60 in |
| Ounces | 5 Pellets |
| Shot Size | 000 Buck |
| Application | Home Defense |
| Hull Material | Plastic |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Shot Type | Buckshot |
| Gauge | 410 Gauge |
| Length | 3" |
| Boxes Per Case | 10 |
| Rounds Per Box | 20 |
| Muzzle Velocity | 775 fps |
| UPC | 029465027575 |
| MPN | PD413JGE000 |
| Brand | Federal |






Reviews
There are no reviews yet.