The Personal Defense buckshot offers excellent home and personal defense patterns, high-energy delivery, and special brass heads to ensure smooth extraction.
Federal PD412JGE000 Premium Personal Defense 410Gauge 2.50″ 7/16oz 000BuckShot 20 Per Box/10 Case
$24.99
Out of stock
| Weight | 1.0500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.10 × 2.60 × 2.60 in |
| Shot Size | 000 Buck |
| Length | 2.50" |
| Muzzle Velocity | 850 fps |
| Application | Home Defense |
| Hull Material | Plastic |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Shot Type | Buckshot |
| Gauge | 410 Gauge |
| Boxes Per Case | 10 |
| Rounds Per Box | 20 |
| Ounces | 7/16 oz |
| UPC | 029465027117 |
| MPN | PD412JGE000 |
| Brand | Federal |






Reviews
There are no reviews yet.