Wing-Shok High-Velocity loads feature Federal Premium copper-plated lead shot and the best components for the most consistent, deadly patterns possible for pheasants, quail, grouse, and more.
Federal P28375 Premium Wing-Shok High Velocity 28Gauge 2.75″ 3/4oz 7.5Shot 25 Per Box/10 Case
$26.99
158 in stock
| Weight | 1.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.20 × 3.20 × 2.60 in |
| Gauge | 28 Gauge |
| Length | 2.75" |
| Hull Material | Plastic |
| Brass Length Type | High |
| Shot Size | 7.5 |
| Ounces | 3/4 oz |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Velocity | 1295 fps |
| Rounds Per Box | 25 |
| Boxes Per Case | 10 |
| Application | Hunting |
| UPC | 029465007676 |
| MPN | P28375 |
| Brand | Federal |






Reviews
There are no reviews yet.