The Federal Premium loads start with the finest primers, The Buckshot uses copper-plated pellets to produce tight patterns and great downrange energy. It also puts more hits on target for impressive stopping power on predators, hogs and deer.
Federal P2582B Premium Magnum 20Gauge 3″ 18Pellets 1 1/4oz 2BuckShot 5 Per Box/50 Case
$10.99
1737 in stock
| Weight | 0.5500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.60 × 2.90 × 0.90 in |
| Gauge | 20 Gauge |
| Ounces | 1 1/4 oz |
| Hull Material | Plastic |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Shot Size | 2 Buck |
| Shot Type | Buckshot |
| Rounds Per Box | 5 |
| Length | 3" |
| Boxes Per Case | 50 |
| Application | Hunting |
| Muzzle Velocity | 1100 fps |
| UPC | 029465017958 |
| MPN | P2582B |
| Brand | Federal |






Reviews
There are no reviews yet.