The Federal Premium loads start with the finest primers, which are subjected to more frequent inspections for dimensional tolerances and charge weight to ensure they deliver consistent ignition for every shot. Next is the propellants, which are formulated to meet Federal’s stringent specifications.
Federal P1541B Premium Max Buck 12Gauge 2.75″ 1BuckShot 16Pellets 5 Per Box/50 Case
$10.99
1000 in stock
| Weight | 0.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.20 × 2.50 × 1.00 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Muzzle Velocity | 1325 fps |
| Shot Size | 1 Buck |
| Length | 2.75" |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Rounds Per Box | 5 |
| Ounces | 16 Pellets |
| Boxes Per Case | 50 |
| Application | Hunting |
| UPC | 604544685862 |
| MPN | P1541B |
| Brand | Federal |






Reviews
There are no reviews yet.