Federal Game-Shok Upland Heavy Field loads are carefully crafted and packed with features that provide reliable, effective performance on a variety of upland game.
Federal H2045 Game-Shok High Brass 20Gauge 2.75″ 1oz 5Shot 25 Per Box/10 Case
$18.99
2000 in stock
| Weight | 2.1500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.70 × 3.60 × 2.50 in |
| Gauge | 20 Gauge |
| Length | 2.75" |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Rounds Per Box | 25 |
| Ounces | 1 oz |
| Boxes Per Case | 10 |
| Muzzle Velocity | 1220 fps |
| Application | Hunting |
| Shot Size | 5 |
| UPC | 029465006501 |
| MPN | H2045 |
| Brand | Federal |






Reviews
There are no reviews yet.